Witajcie!
Chciałam co nieco opowiedzieć o tym jak zaczęłam się zajmować tworzeniem paneli i puzzli sensorycznych oraz czym są i do czego służą te przedmioty.
Ale zacznijmy od początku 🙂
Czym właściwie jest ta sensoryka?
O sensoryce mówi się często w odniesienu do stymulacji sensorycznej, czyli pobudzaniu układów zmysłowych. Ich aktywność u dziecka jest niezwykle ważna w trakcie rozwoju.
Tak więc sensoryka, sensoryczny najprościej mówiąc, to nic innego jak doznawanie za pomocą zmysłów. Niezwykle ważne jest zatem zapewnienie dziecku takich warunków, w których jego zmysły dostaną wystarczającą dawkę stymulacji, wynikającej najlepiej między innymi codziennych aktywności czy zabaw sensorycznych.
Świadoma stymulacja sensoryczna wspomaga więc lepszy rozwój dziecka. Dzięki temu ma możliwość na pełniejsze rozwijanie się w ramach swoich możliwości.
Kiedy i jak zaczęłam tworzyć panele i puzzle sensoryczne?
Od kilku lat pracuję z dziećmi, więc gdy rozpoczęłam swoją przygodę z żywicą, zaczęłam się zastanawiać czy mogę stworzyć z niej właśnie coś co posłuży najmłodszym.
I tak właśnie zainteresowałam się panelami sensorycznymi, a z biegiem czasu doszły puzzle i inne pomysły.
Jak bawić się panelami sensorycznymi?
Możliwości jest wiele, ważna jest kreatywność rodzica oraz samego dziecka.
* Po pierwsze trzeba pozwolić dziecku na samodzielne eksplorowanie heksagonu.
* Dziecko może spróbować nazwać czym jest dana faktura, a także może określić kolor.
* Można poprosić aby określiło, który element jest miękki, szorstki, gładki itd.
* Również rodzic może zapytać, który heksagon podoba się dziecku najbardziej, istotna jest obserwacja co najchętniej dotyka, a co najmniej.
* Można spróbować rozpoznawać fakturę z zamkniętymi oczami, naprzemiennie z rodzicem.
* Nie ma przeszkód, aby zrobić masaż dziecku, masując nogi, ręce, stopy, plecy.
* Istotne jest także, żeby dziecko dotykało paneli prawą i lewą ręką. Przy eksplorowaniu elementów ważne jest aby rączka dziecka była otwarta.
* Na koniec można zrobić zdjęcia heksagonom i wydrukować, tak aby dziecko miało możliwość szukania par. Łączenie zdjęcia z danym heksagonem.
A zabawa puzzlami?
Wydaje się ona dosyć prosta, wystarczy połączyć je w pary. Ale nie należy na tym poprzestawać!
Nic nie stoi na przeszkodzie aby bawić się nimi tak jak panelami sensorycznymi. Najważniejsza jest kreatywność dziecka i rodzica.
Może znajdziecie razem pomysł na ciekawą i doskonałą zabawę? 🙂
Każde panele i puzzle tworzę indywidualnie po konsultacji z klientem. Jeśli ktoś chciały stworzyć swój panel lub puzzle sensoryczne to zapraszam do kontaktu!